Film

Film

Film

Przyjrzyjmy się najpierw bliżej pojęciu film. Niby każdy z nas wie, co to jest, ale częstokroć zdarzają się różnego rodzaju omyłki, rozumiane między innymi, jako utożsamianie filmu z serialem, to nie jest to samo! Film jest utworem o charakterze audiowizualnym, który posiada specyficzny podział na sceny. Musi być oparty o daną fabułę i co odróżnia go jednoznacznie od serialu, jest to zwarta całość, niepodzielona na żadne epizody w postaci przykładowo odcinków. Musimy wiedzieć, że scen wyżej wspomnianych jest cała masa – od kilkunastu, do nawet kilkuset, w zależności od tego, o jakiej projekcji w ogóle jest mowa. Te sceny są to jak to się mówi w branży filmowej – ujęcia. W zakresie produkcji filmowych, wszystko bierze swój początek od kin. Najpierw to właśnie w tego rodzaju instytucjach były wyświetlane projekcje filmowe, które dopiero później zaczęły gościć na stałe jako tania i masowa rozrywka proponowana widzom siedzącym przed szklanymi ekranami telewizorów.

Musimy też wiedzieć, że poza telewizją czy wspomnianym kinem, na dzień dzisiejszy możliwe jest oglądanie filmów za pośrednictwem Internetu, a dokładniej telewizji internetowej oraz poprzez blu-ray a także odtwarzacz DVD. W dziedzinie filmów wydziela się na przestrzeni lat tak długiego funkcjonowania kina, bardzo szeroki zakres wielorakich typów projekcji. Wśród nich można mówić o specyficznym podziale, konkretnej klasyfikacji. Wśród najbardziej spotykanych filmów należy nadmienić o filmie fabularnym. Jest to nic innego jak grany przez aktorów film fikcji, czyli taki, który na pewno został w całości wymyślony przez reżysera oraz producenta, zainscenizowany przez scenarzystę i nie opiera się na autentycznych historiach czy nie ma nic wspólnego z faktami, ale jest zupełnie wymyślną historią, efektem kreatywności.

Film

Kolejny rodzaj filmu to film animowany. Jest on realizowany przede wszystkim z myślą o rozrywce, ale też i edukacji najmłodszych widzów, czyli dzieci i młodzież szkolną. Niekoniecznie jednak filmy animowane to tylko i wyłącznie tematyka dziecięca, czasami celowo konstruowane są takowe projekcje, ale nawiązują one jednoznacznie do treści typowych tylko dla dorosłych. W animowanych filmach tego rodzaju znajdują się niekiedy niecenzuralne zwroty, wulgaryzmy, dlatego to, że film ma sam fakt bycia animowanym wcale nie jest równoznaczne z tym, że okazuje się na pewno skierowany do odbioru przez maluchy. Musimy wiedzieć, że obecnie bardzo dużą furorę, mimo iż jest to już praktycznie standard, robią filmy animowane w wersji 3D.

Jeszcze co innego to film oświatowy, który ma charakter edukacyjny, a co za tym idzie został stworzony w celach dydaktycznych. Niekiedy filmy oświatowe są filmami będącymi projekcjami instruktażowymi. Film propagandowy z kolei jest filmem odpowiednim z tematyką wymaganą przez propagandę, jaka jest w danej chwili. Jeszcze inny podział obejmuje natomiast klasyfikację opartą zwłaszcza o długość filmów.

I tak należy mieć na względzie filmy krótkometrażowe, a więc takie, które mają do 22 minut, filmy średniometrażowe, czyli wynoszące od 22 do 55 minut, a także filmy pełnometrażowe, czyli liczące ponad 55 minut. W tym ostatnim przypadku najczęściej jest to granica kinowa, czyli taka jaka charakterystyczna jest w projektach przeznaczonych do wyświetlenia jako standardowy film kinowy – między 90 minut a 132 minuty.

Artykuł dzięki: